Jak można łączyć ze sobą taśmy tkaninowo-gumowe?
- Szczegóły
Taśmy transportowe to nieodzowny element linii technologicznych używanych w zakładach przemysłowych o profilu produkcyjnym, w sortowniach, czy też różnego rodzaju magazynach. Oparte są zwykle o taśmy tkaninowo-gumowe montowane na specjalnych rolkach, które napędzane silnikiem, pozwalają na zwiększenie wydajności pracy i podniesienie bezpieczeństwa w firmach w obszarze wypadków związanych z przenoszeniem ręcznym niejednokrotnie dużych, gabarytowych towarów. Taśmy przenośnikowe, aby spełniały swą funkcję muszą być precyzyjne ze sobą połączone.
Do czego wykorzystywane są taśmy transportowe?
Taśmy przenośnikowe pozwalają na bezpieczne i sprawne przenoszenie towarów, umożliwiają wykonywanie prac zaliczanych do kategorii tzw. transportu bliskiego — w trybie ciągłym. Cechują się niską awaryjnością i jednocześnie ponad przeciętną sprawnością, niezależnie od warunków atmosferycznych. Ogólnie wykorzystywane są zarówno taśmy tkaninowogumowe gładkie, jak i perforowane z nawulkanizowaną jodełką oraz profilowane — ze specjalnie dobranymi kształtem do rodzaju ładunku zbierakami.
Jak bezpieczenie i trwale połączyć taśmy transportowe?
Taśmy przenośnikowe są dostępne w ofercie w kilku rozmiarach. W zależności od tego, jaka długość linii transportowej jest potrzebna, łączy się ze sobą określone jej długości. Owo łączenie nie może odbywać się w sposób dowolny, a taki, który zagwarantuje najwyższą z możliwych wytrzymałość czy to na rozciąganie, czy też zerwanie. Technikę łączenia dobiera się do rodzaju materiału, z którego jest zbudowana taśma. Te z rdzeniem z linek stalowym, łączone są metodą wulkanizacji na gorąco, natomiast, te, o których piszemy — tkaninowo-gumowe można łączyć zarówno przez wulkanizację na gorąco, jak i poprzez klejenie na zimno oraz z wykorzystaniem mechanicznych elementów złącznych. Klejenie taśm na zimno zalecane jest w przypadku taśm o szerokości nieprzekraczającej 100 centymetrów, czy też taśm w trudnodostępnych miejscach.