Jak przebiega wulkanizacja taśm przenośnikowych?
- Szczegóły
Taśmy przenośnikowe wykonane z gumy służą transportowaniu rozmaitych surowców oraz produktów. Są odporne na ściskanie, rozciąganie, wysokie i niskie temperatury, a także warunki atmosferyczne. Przy tym są elastyczne i wytrzymują bardzo intensywne rozciąganie. Jednak jak wszystko mogą pęknąć. Wtedy pozostaje je wymienić na nowe lub naprawić w procesie wulkanizacji.
Serwisowanie taśm przenośnikowych
Trans-pas Serwis taśm przenośnikowych to firma, do której należy się zgłosić, gdy z tym elementem w firmie występują problemy, lub gdy od razu się zerwie. Oczywiście można zakupić zupełnie nowy wyrób, ale nie zawsze będzie on dostępny od ręki, a do tego koszt naprawy jest o wiele niższy. Taśmy przenośnikowe można i warto naprawiać, ponieważ procesy wulkanizacji lub klejenia przywracają im pierwotną jakość. Nie są to więc metody, które „łatają”, a faktycznie naprawiają. W przypadku napraw na ciepło można poddawać im zupełnie wszystkie taśmy. Naprawa na zimno obejmuje raczej mniejsze taśmy, do 100 cm szerokości oraz te, do których dostęp jest utrudniony.
Wulkanizacja na gorąco czy klejenie na zimno?
Wulkanizacja to proces, który daje najlepsze efekty. Naprawa odbywa się przez określony czas w temperaturze około 150 stopni oraz przy wysokim ciśnieniu. Wykorzystuje się w tym celu specjalną prasę, którą należy rozstawić nad elementem. Nie zawsze to jest jednak możliwe i to stanowi olbrzymią wadę procesu. Z kolei użycie kleju na zimno daje oczekiwane efekty. Polimerowy klej jednoskładnikowy stosowany do naprawy jest bardzo skuteczny i przede wszystkim szybko wiąże. Wiele jednak zależy od rodzaju prasy, ponieważ to on odpowiada za dopasowanie odpowiedniej mieszanki. Firma serwisowa dobiera odpowiednią metodę naprawy do potrzeb, w ten sposób, aby łączenie było solidne. Jeśli jest możliwość przeprowadzenia wulkanizacji, tak pracownicy robią. Kiedy jednak jedynym lub wystarczającym sposobem jest klejenie na zimno, wówczas w ten sposób taśma zostanie naprawiona.