Jak przebiega wymiana taśmy na przenośniku?
- Szczegóły
Taśmociąg to nic innego jak układ połączonych szeregowo przenośników taśmowych. Zatem ważne jest pamiętać, że nie jest to synonim przenośnika taśmowego, a ogólnie całe urządzenie przeznaczone do transportu poziomego różnego rodzaju wyrobów i produktów gotowych w różnych branżach. Na czym polega proces wymiany taśm przenośnikowych?
Gdzie mają zastosowanie taśmy przenośnikowe?
W przypadku taśmociągów stosowane są różnego rodzaju taśmy przenośnikowe. Do najczęściej stosowanych zalicza się rozwiązania tkaninowo-gumowe o różnych właściwościach, stopniu ścieralności oraz sposobie wykończenia — gładkim lub w tzw. jodełkę. Dobiera się je pod kątem przenoszonego towaru, i miejsca użytkowania. Dlatego na rynku dostępne są również taśmy gumowe zbrojone o zwiększonej odporności na czynniki mechaniczne, bądź górnicze do przenoszenia ciężkich ładunków. Podniszczone egzemplarze można poddać regeneracji na gorąco lub na zimno.
O czym trzeba pamiętać przy wymianie taśmy na przenośniku?
Regularne przeglądy i wymiana taśm na przenośnikach pozwala zachować bezawaryjność taśmociągu, jednocześnie dbając o wydajność. Zakres usługi wymiany taśmy rozpoczyna się od demontażu konstrukcji przenośnika i wyjęciu zużytej taśmy na przenośnik. Po ocenie jej stanu technicznego przychodzi pora na prace regenerujące lub wymianę taśmy na nową. Wciągana jest ona przy pomocy przenośnika, a łączenie następuje metodą wulkanizacji przy użyciu pras hydraulicznych na gorąco lub na zimno. Po jej połączeniu należy pamiętać o odpowiednim napięciu i wyregulowaniu urządzenia i złożeniu całej konstrukcji taśmociągu. Wymiana lub naprawa taśmy na przenośniku wymaga sporych umiejętności technicznych i dobrego przygotowania. Przy okazji naprawy taśm warto poddać konserwacji pozostałe komponenty przenośników. Ze względu na różnorodność typów taśm ważne jest, aby łączyć ze sobą materiały o tej samej wydłużalności i jednakowej ilości przekładek, najlepiej od tego samego producenta.