Jakie wymiary muszą mieć krążniki do przenośników taśmowych?
- Szczegóły
W większości produkcyjnych zakładów przemysłowych oraz w wielu firmach zajmujących się magazynowaniem i logistyką, a także w przemyśle wydobywczym oraz w rolnictwie korzysta się z różnego rodzaju urządzeń transportu bliskiego, które pozwalają na przemieszczanie używanych surowców, obrabianych materiałów, przygotowywanych półproduktów czy wyrobów gotowych. Jednym z rozwiązań, które cieszy się szczególną popularnością są transportery taśmowe, których praca możliwa jest dzięki użyciu dostosowanych pod względem konstrukcji i zastosowanych komponentów taśm przenośnikowych. Przekonajmy się, jak wygląda ich budowa i sprawdźmy, jaką rolę w ich funkcjonowaniu odgrywają krążniki oraz jakie powinny one mieć wymiary.
Co trzeba wiedzieć o przenośnikach taśmowych i krążnikach?
Przenośniki taśmowe to urządzenia transportu bliskiego, które przemieszczają ładunek za sprawą odpowiednio przystosowanego pasa bezkońcowego. Jest on wykonany z rdzenia zrobionego z właściwego do występującego obciążenia materiału np. włókien aramidowych, nierzadko wzmocnionego dodatkowym kordem, a także obustronnie dołączonych okładek m.in. z elastycznego tworzywa sztucznego lub gumy, które mogą być wzbogacone m.in. progami lub falbanami. Ruch takiej taśmy jest możliwy dzięki sprzężeniu ciernemu jej wewnętrznej strony z bębnem napędowym oraz temu, że opasuje ona bęben zwrotny. Za jej niezbędny naciąg odpowiadają specjalnie w tym celu dołączone wałki. Pas bezkońcowy jest też często podtrzymywany przez krążniki, a więc elementy przypominające walce, które nadają prawidłową geometrię jego powierzchni lub zapobiegają jego przemieszczeniu.
Jakie są rodzaje i wymiar krążników?
Wymiary krążników, a więc średnica i długość ich płaszcza, a także rozmiary wałka mocującego są uzależnione od charakterystyki danego przenośnika oraz rodzaju obsługiwanego ładunku. Krążniki występują w kilku odmianach m.in. jako gładkie, tarczowe, pierścieniowe, przegubowe i kierunkowe.